Kultury Zuni, Acoma a Anasazi


První tvůrci indiánské keramiky se spoléhali na tři hlavní keramické techniky:

1. Technika válečků Při této metodě vyválíme hlínu do dlouhé, hadovité formy a poté ji začneme balit do svinutého tvaru. S každou úrovní se cívka jemně sevře a po úplném svinutí nádoby se strany pečlivě obrousí nebo uhladí buď ručně nebo broušeným kamenem, aby se vytvořila jednotná nádoba.              

2. Vyplácávaná technika Namísto vyvalování hlíny provazovým způsobem se deskové hrnce vytvářejí nabíráním hlíny a jejím zploštěním proti povrchu pomocí rukou nebo nástrojů, jako je pádlo.                  

3. Technika mačkané keramiky. Menší hrnce se vyráběli tak, že se začalo s koulí hlíny, která se pomalu sevřela a vytahovala ven do tvaru nádoby.

Tyto tradiční techniky jsou obvykle ještě dnes používány indiánskými výrobci keramiky.


Keramika Zuni a Hopi

Dvě z nejvíce prosperujících indiánských kultur, které jsou si navzájem blízké, národy Zuni ve středním Novém Mexiku a kultura Hopi v severní Arizoně si vypěstovaly živou hrnčířskou tradici. Jejich nádoby se vyznačují inovativními formami zdobenými rozmanitou flórou a faunou. Mnoho nádob Zuni a Hopi je vyrobeno z hlíny, která vyzařuje sytý teplý žlutý nebo jantarový odstín, existuje však také dostatek nádob s bílým podkladem, které jsou dále ozdobeny červenými a černými doplňky.


Keramika puebel Acoma

Keramika puebla Acoma patří díky svým jemným formám a složitému zdobení k těm, které sběratelé nejvíce vyhledávají. Nádoby Acoma, které mají často podobu matně bílé broušené keramiky akcentované tvary vytvořenými v polychromii, jež jsou rafinovanou formou geometrických dekorací s řadou organických motivů.


Keramika Anasazi

Historické kultury, které obývaly náhorní plošinu Colorado známé jako "Čtyři rohy", jsou obvykle známé jako "Anasazi". Keramika z těchto kultur je často vyrobena z bílé nebo šedé hlíny a může být ozdobena neuvěřitelnou řadou geometrických i organických motivů.

zdroj: https://www.invaluable.com/native-american-pottery/